נמלת האש הקטנה – פולש מסוכן

                                    

Image

באחד מימי חודש נובמבר של שנת 2005 שלחה שלומית רז' בסקי– מורה להיסטוריה מקיבוץ אפיקים שבעמק הירדן – למכון וולקני נמלים קטנות ומוזרות, שעקצו אותה ואת שכניה בקיבוץ אפיקים עקיצות כואבות למדי. הנמלים הועברו לידי ד"ר אמין יונסקו הירש מהמוזיאון הזואולוגי באוניברסיטת תל אביב. לאחר בחינה ראשונית הוחלט לצאת לשטח ולאסוף נמלים נוספות. נמלים שנאספו בסיור נשלחו להגדרה למומחה העולמי לנמלים אלו בברזיל, פרופסור  Jacques Delabie  ,כדי לאמת את ההגדרה. אז הסתבר בוודאות, כי מדובר בנמלת האש הקטנה (באנגלית- Little fire ant )

סיפרה שלומית רז'בסקי: "סבלנו מהנמלים מאוד. במקרה אחד נעקצתי לפני שיעור שלימדתי.. זה היה נורא. החלטתי שלא ייתכן לחיות עם מפגע שאין לו פתרון, ואז פניתי למכון וולקני, כי קראתי שהם יודעים לזהות מזיקים לא מוכרים. חשוב שאנשים ידעו שאפשר לפנות אליהם בשאלות מהסוג הזה. אספתי נמלים בצנצנת זכוכית קטנה ושלחתי למכון וולקני". שלומית צרפה מכתב שבו תארה את סבל התושבים.  שם זה הגיע לד"ר צבי קליין, אשר הגיב מייד.

 

נמלת האש הקטנה Wasmannia auropunctata  היא מן פולש שמקורו בדרום אמריקה. היא הגיעה לעמק הירדן, כנראה מגבון שבאפריקה, עם בולי העץ שהובאו למפעל "קלת" באפיקים. על פי מירב וונשק, חוקרת הנמלים,זהו מין בעייתי ביותר שנמצא ברשימה העולמית של 100 המינים הפולשים הגרועים ביותר. זאת מכמה סיבות, והבולטת שבהן היא עקיצתה הכואבת מאוד, שממנה נובע שמה העממי- נמלת האש הקטנה, באנגלית-Little fire ant  . נמלים אלה מתפשטות כיום באזורים שונים בעולם, ונעשים מאמצים נרחבים להדביר אותן.

התקופה שלפני הגילוי

 בתקופה שקדמה לזיהוי הנמלה סבלנו ממנה סבל רב. לא ידענו, כי מי שמירר את חיינו הוא יצור קטן ו"מרושע" שהיגיע מארצות רחוקות .

  כיוון שאני גר בקיבוץ אפיקים, המקום הראשון בארץ שאליו הגיעו הנמלים , היינו הראשונים שהותקפו על ידי הנמלה מבלי לדעת שאנחנו קורבן למין פולש.

 נמלת האש חדרה לכל פינה בבית. בדיעבד מסתבר, שהן חיסלו את הנמלים האחרות. הן הפליאו את עקיצותיהן. לפעמים היה מישהו יושב בנחת בכורסה ולפתע – עקיצה (או שתים) כואבת למדי. הכאב נמשך, בדרך כלל, שעה או שעתיים. באופן מוזר הייתה לייצור הקטן והמרושע  חיבה למקלחת. הן היו מחכות בתוך ארון הלבנים, וכשהיית מתלבש הן מצאו את הזמן המתאים לעקוץ. הילדים והנכדים שבאו לבקר נעקצו קשות, וממש פחדו לבוא.

  לאט לאט התחילו השכנים לספר אחד לשני על התופעה וגם פיתחו שיטות למניעת הכאב לאחר העקיצה. היו שמצאו, כי מריחת המקום בחומץ מרגיעה את הכאב. תגובות האנשים לעקיצות היו שונות. את אחת מחברות הקיבוץ נאלצו לפנות לאחר עקיצה לחדר המיון בשל קשיי נשימה.

 אנשים קנו כל חומר הדברה שכתוב עליו שהוא נגד נמלים, וריססו בכמויות גדולות בבתים ומסביבם. הועלתה אפילו הצעה להשתמש באפיגל, חומר המשמש נגד קרציות בכלבים. זה עזר לזמן מה.

 מספרת אריקה בן בסט, שריכזה את הטיפול בנמלה בקיבוץ בית זרע: "הנזקים התבטאו בהיעלמות מיני בעלי חיים אחרים וכן עקיצות בלתי נסבלות. הנמלים חדרו לכל מקום, כולל ארונות בגדים ומטבח. היו אנשים שסבלו מגירודים במשך יומיים שלושה אחרי העקיצה.

 פנינו למחלקת התברואה במועצה האזורית עמק הירדן. הם ריססו בחומרים שונים שנתנו שקט לכמה שבועות. אחר כך הנמלים חזרו".

נמלת האש הקטנה התפשטה ליישובים שונים בעמק הירדן ואף חצתה את גבולותיו והגיעה ליישובים בגליל.

התקופה שלאחר הגילוי

עם זיהוי הנמלה יצאה לעמק הירדן משלחת סקר מטעם המחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב, בראשות פרופ' תמר דיין ומירב וונשק, שקיבלה את הנושא למחקר. בסיור נוכחו הסוקרים, כי באפיקים ובית זרע הנמלים נפוצות מאוד ושולטות על בית הגידול. בכל מקום שנבדק נמצאו קיני נמלים ממין זה. לעומת זאת לא נמצאה בתחום הקיבוצים האלו  אף נמלה ממין אחר (בדרך כלל צריכים להימצא כ-10 מינים בבית גידול מעין זה).  הסבתות פיתחו מערכת כללים  כדי למנוע את הסתובבותן של הנמלים המוכרות במטבח, ואף הצליחו במאמציהן.  נמלת האש יכלה גם לכללים האלה.

כותבת מירב וונשק: משיחות שקיימנו עם תושבי הקיבוצים עולה, כי הנמלים היגיעו לאפיקים לפני לפחות 8 שנים (הדוח- משנת 2006) . ילדים נעקצים כשהם משחקים על הדשא,. אנשים בעלי רגישות מפתחים תגובות חמורות ומפונים למיון. היו 2-3  מקרים כאלה בכל קיבוץ מידי קיץ.

  נזקים נוספים שגורמת הנמלה [על-פי ידע מהעולם]- פגיעות בחיות בית ( בעיקר בעיניים), וכן נזק לחקלאות במטעים ולגינות.

 בעקבות הסקר גובשו המלצות לפעולה אשר כללו:

א.      במישור הציבורי– יידוע את הרשויות הרלבנטיות וכן את הציבור על מנת, בראש ובראשונה, למנוע את התפשטות הנמלה לאזורים נוספים. נושא הפרסום היה בעייתי מתחילתו בשל החשש מפגיעה בתיירות באזור הכינרת.

ב.       הדברה ומחקר– תחילה הוצע לערוך סקר של האזור הנגוע – עמק הירדן – ולמפות את היישובים שאליהם הגיעה הנמלה. במקביל, להתחיל להיערך למבצע הדברה אינטנסיבי, וזאת על סמך ניסיון וידע שקיימים בעולם.

המלחמה נגד נמלת האש

 

  לאחר הדברים הללו נערכו ישיבות בפורומים נרחבים עם המועצה האזורית עמק הירדן, המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, נציגי היישובים וגופים נוספים. אנשי מינהלת הכינרת שותפו בדיונים בשל החשש שהנמלים יגיעו לחופים, והדבר יוביל לפיזור של חומרי הדברה בכמויות גדולות, שיגיעו בסופו של דבר לכינרת. המדענים ואנשי רט"ג תבעו לנקוט פעולה מיידית כדי לעצור את התפשטות הנמלה, ותושבי האזור גוללו את סבלם.

ביוזמת השותפים לדיונים הוקמה ועדה, שכללה את נציגי משרד הבריאות – ד"ר לאור אורשן, המשרד להגנת הסביבה – גב' תמר יגר, ד"ר ראובן אורטל מרט"ג. הוועדה המליצה להכין מבצע השמדה ארצי על בסיס העובדה שתחום התפוצה של הנמלה עדיין מוגבל.

 

בשל החשש לפגיעה במקורות המים על ידי חומרי ההדברה שבהם השתמשו וישתמשו, יזמה מינהלת הכינרת ישיבה בהשתתפות נציגי כל הגופים המעורבים במחקר ובהדברה באוקטובר 2006. בישיבה ציינה ד"ר ארנה מצנר מהמשרד להגנת הסביבה, כי שיטת ההדברה שנבחרה היא ע"י פיתיון, שהנמלים לוקחות איתן לקן וכך מחסלות את המלכה. החומר הפעיל הואHIDRAMETHILNON   , שרעילותו לאדם ולבעלי חוליות נמוכה. הוא אינו רעיל לעופות, אבל רעיל מאוד לדגים, בעל מסיסות נמוכה במים, וחייבים לנקוט בכל האמצעים שהחומר לא יגיע למים. עוד צויין, כי בעבר השתמשו בכל חומר שמצאו התושבים בשל חוסר ידע, והנזק לסביבה היה גדול בהרבה מהצפוי על ידי הפיתיון העתידי.

 

 בסיכום הישיבה נקבעו התנאים להדברה, כך שלא תהיה הגעה של החומר למקורות המים של הירדן והכינרת, כגון: פיזור בפיקוח מינהלת הכינרת, לא קרוב לפלגי הדן, איסור השקיה לאחר ההדברה וניטור במי הנחל.

 נראה, כי למרות כמה עיכובים פה ושם כתוצאה ממורכבות הנושא,  בסך הכל ההתארגנות לביצוע ההדברה הייתה מהירה מאוד יחסית לפרוייקטים דומים שמתבצעים בארץ. אומר על כך חמזה חביבאללה מהמשרד לאיכות הסביבה, שהיה מרכז ההדברה בשטח: "מי שדחף בצורה משמעותית היה שי אביטל– מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה. הוא לחץ מאוד לפתור במהירות עיכובים בירוקרטיים קטנים (שהרי לכל אחד יש לוח זמנים שלו). הוא מינה אותי [חמזה] כמנהל הפרוייקט. הוא עבד בצורה יעילה מאוד וקיבל החלטות במהירות. לאחר שניסינו את החומר של הפיתיון (בשיתוף עם משרד החקלאות), הוא הטיל את כל משקלו כדי להביא את החומר במהירות לארץ.

     הסבב הראשון של ההדברה היה לקראת אוקטובר 2006, התחשבנו בתנאי האקלים. ביצענו את ההדברה בבית               זרע ואפיקים שבעמק הירדן ודפנה בגליל העליון. ניתנו טיפולים בזמן. היו ישובים שלא הספיקו להדביר לפני הגשם. במקומות שהספיקו, הייתה הצלחה. במאי 2007 היה טיפול נוסף שנדחה פעמים רבות בגלל הגשם.

  התקציב הגיע מהמשרד להגנת הסביבה, כולל החומר וביצוע ההדברה.

  ביולי השנה התחלנו לבדוק את הצלחת ההדברה. הסתבר, כי אכן יש הצלחה. עדיין מוקדם לשמוח, ויש עוד הרבה מה לעשות, כי הנמלים הללו מאד שרדניות, לכן תוכננה הפעולה לשלוש שנים. אולם, העובדה שניכרת הקלה רבה בסבלם של התושבים היא משמחת לכשעצמה".

בתור אחד מנפגעי הנמלה אני מעיד – אכן יש הקלה רבה מאוד. כמעט שלא רואים את נמלת האש הקטנה. במקביל שמענו כבר על תחילת חזרתם של מיני הנמלים שנעלמו מנוף העמק.

לסיכום, עם כל הזהירות הנדרשת – אולי נוכל לברך על ההתארגנות המהירה והביצוע המוצלח של מבצע ההדברה. בזמנים אלה הרי זה לא קורה מידי יום.

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “נמלת האש הקטנה – פולש מסוכן

  1. נמלת האש התפשטה מתחום יבשת אמריקה באופן מאוד מסוכן אל כלל היבשות.
    כשהייתי צעיר יכולתי לגלות בשכונה שלי נמלים קטלניות שכאלו, כמובן שבמקום להתרחק מהן שיחקנו בהן, במזל אף אחד לא נפגע.
    אני בהחלט חושב שיש לבצע הדברה כוללת כדי להעלים את אותן נמלים לחלוטין מהארץ ובהחלט לבדוק את התיקים בשיקופים השונים כדי לראות שאין כל בעל חי שמנסה לחדור לארץ בהתחבאות בתיקים.
    נמלת האש זה גם משהו שהיה אצלי בבסיס הצבאי, אך בטעות חשבנו כי הוא זה שעוקץ אותנו וגילינו מתקפת פרעושים.

    • שלום משה, תודה על ההתייחסות, סליחה על התשובה המאוחרת, יש לי בעייה של טכנית שליטה על הבלוג. לא הצלחתי לשלוח תגובות. אבדוק את העניין. יצחקי גל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: